ANNEMİN MERCİMEKLİ PİLAVI

ANNEMİN MERCİMEKLİ PİLAVINI HİÇBİR ÇİN PİLAVINA DEĞİŞMEM

BİZİM EVDE NEDENSE PİRİNÇ PİLAVLARI DEĞİL DAHA ÇOK BULGUR ÇEŞİTLERİ PİLAVLAR PİŞERDİ VE BENDE ÖYLE ALIŞTIM..DAMAĞIM HİÇ PİRİNÇ PİLAVINI ARAMAZ AMA BULGUR PİLAVI OLMAZ İSE OLMAZ. YEMEKLERİN YANINDA, HATTA BAZEN TEK BAŞINA. MERCİMEKLİ PİLAV BU ÇEŞİTLERDEN SANIRSAM EN ÇOK SEVDİĞİM VE TEK BAŞINA YEMEYE BAYILDIĞIM BİR PİLAV YANINDA CACIK VEYA YOĞURT VEYA TURŞU ÇOK SEVDİĞİM İKİLİLER OLMUŞTUR HEP. İSTANBUL’DA PİŞİRİLEN BİR LOKANTAYA PEK RASTLAMADIM AMA BİZİM EVDE PİŞTİĞİNDE YİYEN ARKADAŞLARIMIN SONRA KENDİ EVLERİNDE DENEDİKLERİNE ŞAHİT OLDUM. BELKİ BENİM KADAR DÜŞKÜN DEĞİLLERDİR AMA EN AZINDAN MUTFAKLARINA GİRDİĞİ İÇİN SEVİNİYORUM. İÇİNDEKİ MERCİMEK ÖZEL BİR MERCİMEKTİR, MİGROSLARDA SATILAN O TUHAF YASSI MERCİMEKELERDEN DEĞİL, SİYAH, DAHA UFAK VE DAHA LEZZETLİ BİR MERCİMEKTİR BÜTÜN ANTEP PAZARLARINDA KOLAYCA BULUNABİLİYOR.

ESKİDEN ANNEM TÜM BUNLARI ANTEP’TEN TAŞIRDI, NE SABIRLI VE ÇALIŞKAN KADINMIŞ HALA DÜŞÜNDÜKÇE İNANAMIYORUM KOCAMAN KALABALIK BİR AİLEYE TEK BAŞINA YETİŞİRDİ VE HİÇ SÖYLENDİĞİNİ DUYMAZDIM. OYSA ŞİMDİ BİZLER TEK KİŞİLİK AİLEMİZ İÇİN BİLE DEBELENİYORUZ. SÜREKLİ ŞİKAYET EDİYORUZ..BEN SÖYLENMEYE BAŞLAYINCA ANNEMİ HATIRLAYIP HEMEN SUSUYORUM:))

BENCE DENEMELİSİNİZ HEM ŞİKAYET ETMEMEYİ HEMDE MERCİMEKLİ PİLAVI:)

UMARIM SEVER VE DEFTERİNİZE EKLERSİNİZ.MERCİMEKLİ PİLAV

MALZEMELER

YARIM SU BARDAĞI SİYAH MERCİMEK

1 SU BARDAĞI PİLAVLIK BULGUR

3 ADET SOĞAN

YARIM ÇAY BARDAĞI SIZMA YAĞ

KIRMIZI PUL BİBER

TUZ

YAPILIŞI

YARIM BARDAK MERCİMEĞİ ÇOK EZİLMEDEN PİŞİRİP, SONRA İÇİNE BULGURUMUZU EKLİYORUZ, İYİCE PİŞİRDİKTEN VE SUYUNU ÇEKTİKTEN SONRA SIZMA YAĞIMIZI KÜÇÜK BİR TAVADA KIZDIRIP İÇİNE HALKA HALKA DOĞRADIĞIMIZ SOĞANLARI KOYUP PEMBELEŞTİĞİNDE BİR ÇAY KAŞIĞI KIRMIZI PUL BİBERİDE İLAVE EDİP ALTINI KAPATTIĞIMIZ PİLAVIN ÜZERİNE KOYUYORUZ BİRAZ DİNLENDİKTEN SONRA KARIŞTIRIP SERVİS YAPABİLİRSİNİZ

NOT:SU GÖZ KARARI BİR DURUM BEN GÖZ KARARI KOYUYORUM HİÇ ÖLÇMEDİM ÇOK SUDA HAŞLAMAYIN MERCİMEĞİ SUYU AZALSIN HAŞLANIRKEN BULGURU KOYUNCA ÜZERİNE MUTLAKA 1 BARDAK VEYA BİRBUÇUK BARDAK KAYNAR SU İLAVE EDİN.

AFİYET OLSUNPlease follow and like us:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

2 Responses to ANNEMİN MERCİMEKLİ PİLAVI

  1. sare

    Resmi görünce yuktunduğumu farkettim. Çok severim, annelerin elinden çıkınca da bir başka olmaz mı, sevgiler.

    • sonayistanbul@gmail.com

      Benim de en sevdiğim pilavlardandır…çocukluğumda yanında cacıkla vazgeçilmez bir lezzetti ve hala sık sık pişirmekten keyif alıyorum….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir